Translate

27. јул 2015.

Lov klena na zelenjak (mladi kukuruz)

Svi su mamci mamci. Samo je kukuruz supermamac. Ovo šta pišem nije ništa novo i svaki iole iskusniji ribolovac će vam to potvrditi. Kukuruz nazivam supermamac jer je za razliku od većine mamamca koje koristimo univerzalan. Možemo ga koristiti kao sirovog ili kuvanog prilikom lova šarana i amura, ili kukuruz šećerac koji je odličan mamac za mnoge vrste riba, pa čak i kao primamu u vidu TTX-a, prekrupe ili zrna. Još jedna široko rasprostranjena varijanta je upotreba mladog kukuruza (zelenjka) koji se takođe može koristiti sirov ili kuvan. Prednost sirovog zelenjka je tome što prilikom ribolova ispušta mleč iz sebe i time je privlačniji ribi, no pošto kukuruz kod mene još nije sazreo moraću pecati sa prošlogodišnjim kojeg prvo skuvam.

PRIBOR: Koristim teleskopski štap Allroundangel 2,8 m težine bacanja 40-90 grama ukomponovan sa mašinicom Crane Sports Pro Fishing Reel.

SISTEM: Najlon Samurai 0,20 mm, plovak od balze nosivosti 2,7 grama, udica Gamakatsu 10 i jedna olovna kuglica od 0,5 grama za otežanje koja je što više približena plovku.

Na željenu poziciju sam došao posle podne. Rasklopio sam štap i na udicu okačio jedno zrno kuvanog zelenjka. Počeo sam odmah da tražim ribu na mestima na kojima je inače pecam na voće – u sporoj i dubokoj vodi. Posle pola minute od zabačaja već sam na udici imao lepog klena koji je pušten odmah nakon slikanja. Posle ovog ''glavonje'' imao sam seriju sitnih klenova i onda se ništa nije dešavalo, šta je bio znak da treba menjati poziciju, jer su klenovi veoma plašljive ribe.

Mesta na kojima treba tražiti ribu
Na poziciji malo nizvnodno je bilo puno granja uz suprotnu obalu i nešto brža voda pa sam nastojao zabacim u tišak koji je bio odmah uz granje. Nakon par zabačaja plovak je par puta zatitrao i odmah posle toga potonuo – znak da je na udici dobar komad. Odmah je krenuo u svoju jazbinu među granje, ali sam ga odmah zaustavio u toj nameri i nakon dvadesetak sekundi se našao na suvom gde je oslobođen udice i vraćen u vodu.


Nedugo nakon toga sam ulovio i par sitnih komada, kao i na prethodnom mestu. Nadao sam se da ću uloviti i druge vrste ciprinida (bodorke, crvenperke i druge). Posle par promenjenih mesta sam odlučio da se spakujem i da krenem kući. Riba je lepo radila uprkos tome što je dan pre padala jaka kiša. Ostvario sam ulov od dvadesetak klenova koji se vraćani neposredno nakon ulova. Ostatak kukuruza sam bacio u vodu da privučem ribu za sledeći put.


Tekst i slike: Vojo Romić

Bistro!

18. јул 2015.

Riblje šnicle

Riblja kuhinja naših prostora je veoma raznovrsna. Ona obuhvata mnoga jela kao što su riblja čorba, šaran na novosadski način, štuka u kajmaku, pastrmka na žaru i brojni drugi specijaliteti. No kako spremiti gomilu sitne bele ribe koja nema neku pristojnu veličinu? Mnogi već unapred znaju da su riblje šnicle najbolje rešenje. Za one manje upućene kolege, u ovom tekstu ću objasniti kako napraviti šnicle od te ribe koju je teško spremiti u tavi.

Za spremanje šnicli najpogodnija je bela riba (bodorka, plotica, jaz, klen, deverika i druga slična riba). Ja najčešće za ovo koristim alohtone vrste riba (babuška, cverglan,  sunčica) jer na njih ne postoji lovostaj ni minimalna mera i dnevno možemo poneti neograničenu količinu. U ovom slučaju koristim babušku i cverglana. Mnogi će zamerati što stavljam i cverglana u šnicle jer smatraju da se one moraju praviti striktno od bele ribe. Cverglan se može koristiti samo u slučaju ako se meša sa mesom druge ribe.



Potrebne namirnice:

(za pet osoba)
3 kg sveže ribe
2 glavice crnog luka
4 češnja belog luka
1 jaje
200 gr prezli
začini (so, biber, vegeta, mlevena slatka paprika)

Način pripreme:

Ribu očistiti od ljuske i iznutrica i potom ostaviti u frižider da odstoji. Izvaditi iz frižidera pa odstraniti glave i repove. Cverglanu odstraniti i leđnu peraju. Svu ribu samleti u mašini za mlevenje mesa. U samlevenu mesnu masu dodati sitno sečeni crni i beli luk, prezle i jedno jaje da masa malo naraste. Potom začiniti sa jednom supenom kašikom vegete, jednom kafenom kašikom bibera i mlevene slatke paprike. Soli dodati po ukusu. Sve dobro promešati pa oblikovati u šnicle i peći u dubokoj masnoći.




Tekst i slike: Vojo Romić
Prijatno!

13. јул 2015.

Letnji lov bodorke na stajaćoj vodi

Konačno – leto. Toplo vreme, pogodni uslovi za ribolov... Nešto što mnogi ribolovci (najviše plovkaroši) nestrpljivo očekuju jer je riba tad najaktivnija. A da li je to tako? Jeste, samo što je za razliku od drugih perioda aktivna riba svih veličina, pa ćemo krupniju ribu teško selektovati, jer sitna napada bez milosti skoro sve šta padne u vodu, a krupna polako i oprezno uzima mamac. To i dalje možemo nazvati ribolovom, ali ne i uživanjem. Tad se postavlja pitanje: Kako selektovati iole krupnu ribu?

Kada kažemo krupna bodorka, njena veličina varira od vode do vode. U mom podneblju to se podrazumeva na primerke preko 100 grama.

VODA: Ova voda se teško može definisati, jer niti je reka, niti je jezero, niti je bara, no meni je najbitnije da je stajaća voda. Bodorka se može loviti i na reci koja protiče nedaleko od ove stajaćice, ali ovdašnje ribolovce na reci zanima samo jedno – klen.

PRIBOR: Od štapova koristim trodelni meč štap Geologic Set Match Start 390, dužine 3,90 m, t. b. 10-25 grama i teleskop bez vođica Ron Thomson od 4 metra.

Jednostavni plokaroški sistem
SISTEM: Kao sistem na meč štapu koristim plovak veoma male nosivosti (0,8 grama) i vretenastog oblika, da bi signalizovao svaki pa i najmanji udarac ribe. Udice Gamakatsu veličina od 10 do 14 su preporučljive za ovakvo pecanje, iako ja najradije koristim veličinu 10. Ljudi bi preporučili čak i manje, ali ja ove veličine koristim zbog mamaca. Za otežanje stavljam jednu olovnu dramliju od 0,35 grama koju postavljam bar 40 cm dalje od udice, u slučaju da pecam bez predveza. Raspon debljine najlona pri ovom ribolovu se kreće od 0,22 do 0,14 mm, ali je po mom mišljenju najidealnija debljina 0,18. Sistem na teleskopu: plovak od balze nosivosti 3,2 grama, otežanje od tri sitne olovne sačme, udica veličine kao na prethodnom i najlon debljine 0,25 mm.

Primama je privukla i ovo lepo šaranče
PRIMAMA: Mnogi će se zapitati zašto koristim ovako “težak” sistem. Razlog je zbog same primame koja se sastoji od kukuruza šećerca i kastera (začaureni crvići). Ovi sastojci, a pogotovo šećerac će osim bodorke privući i šarana, a opšte je pravilo da će šaran pre doći na zrnastu nego na brašnastu primamu.


SAVET PLUS: Pri ovakvom ribolovu treba obavezno odmah rasklopiti meredov, pogotovo ako pecamo sami i takođe ga treba držati ga blizu štapova. Zbog mogućnosti da ćemo možda imati ulova šarana potrebno je biti maksimalno koncentrisan, jer nas jedan trenutak nepažnje može koštati dobre ribe.

RIBOLOV: Na željenu poziciju stižem oko 6 sati ujutru, jer je riba u ovo doba godine, tad pa do oko 11 sati, najaktivnija. Izabrao sam poziciju sa hladovinom zbog toga što ne pravi senke od kojih će bodorka pobeći a ujedno i zbog sunca. Rasklapam štap i tražim dubinu uz vodenu vegetaciju. Dubina na kojoj se peca krupna bodorka u ovo doba godine je do 10 cm iznad dna.

Bacam šaku primame odmah uz vodenu vegetaciju. Na udicu kačim tri crvića tako da budu što živahniji. Meč štapom zabacujem na pozicju udaljenu četiri metra od obale, uz samu vodenu vegetaciju, a teleskopom uz samu obalu. Ovo su dve najidealnije pozicije.
Koktel mamac - ubistvena kombinacija
Ubrzo su se crvići pokazali kao pogrešna odluka jer već u prvom zabačaju sam dobio bodljikavog napasnika dužine prsta. Znao sam da odmah moram da menjam taktiku. I tako sam se odlučio za nešto što sam video od jednog starijeg kolege. Na udicu sam stavio jedno zrno šećerca i jednog crvića čija je namena da privlači pažnju ribe na šećerac. Ova kombinacija je među ribolovcima poznata i kao koktel mamac. Već u prvom zabačaju posle pet sekundi imao sam lepu bodorku, šta je pokazalo da se ova kombinacija pokazala veoma uspešnom. Ribe nije izostajalo ni na drugom štapu, tako da je bilo puno akcije i malo vremena za odmor. Često sam kačio na udicu i sam šećerac, šta je rezultovalo dužim čekanjem na udarac ribe za razliku od šećerca i crvića na koje je riba udarala odmah u momentu.


Posle serije lepih bodorki usledilo je ono o čemu sam malopre pisao – primama je privukla šarana. Na šećerac je udario “divljak” od oko 300 grama i pružio izvrstan otpor. Imao sam malo problema zbog visoke obale, ali se ipak mališa našao meredovu gde je pažljivo oslobođen udice i vraćen nazad u vodu.


Bodorke su nastavile da konstantno rade jer sam redovno bacao šaku šećerca i kastera u vodu.. Kako se sve više razdanjivalo počele su da se javljaju i druge vrste riba, prvenstveno babuška, jedna crvenperka i jedno šaranče nešto manje od prethodnog koje je takođe vraćeno u vodu. U jednom momentu sam imao silovit udarac na šećerac, no kasnije se ispostavilo da je u pitanju cverglan.

Dan je sve više odmicao i bodorka pa čak i ostala riba je sve manje udarala. Tu je čak i čak i na vodi bila neka vrsta mulja kojeg je naneo vetar i koji je uveliko ometao ribolov jer je prljao najlon i nije mi dozvoljavao da vidim plovak. Bilo je očito da treba da se spakujem, šta sam i uradio. Izvagao sam ukupan ulov koji je iznosio 2,75 kg i vratio ga u vodu. Dan je prošao u lepom raspoloženju. Komarci, cverglani i prljavi mulj koji je delo ljudske ruke su bili tu da ometaju ali mi nisu uspeli pokvariti ribolov. Veoma mi je drago zbog šarančića jer prošle godine nisam ulovio ni jednog, a niti je bilo vesti o ulovima šarana sa ove vode. Ovo mi daje nadu za opstanak ovog revira koji sve više propada zbog ljudskog faktora.
Posledica zagađenja

Tekst i slike: Vojo Romić

Bistro!

1. јул 2015.

Primama domaće izrade – za belu ribu

Primama je jedna od osnovnih komponenata ribolova na plovak. Ulov možemo ostvariti i bez nje, ali to se svodi na nešto malo sitnih ribica. Njen cilj je da privuče više ribe i da joj nadraži apetit kako bi bila što aktivnija.

Ja, lično, primamu za ribolov na plovak koristim najčešće u rano proleće ili početkom jeseni. Leti veoma retko jer tamo gde ja pecam riba je veoma aktivna i bez prihranjivanja. Primamu sam pravim, da bih uštedeo i vreme i novac. Najčešće vrste koje pecam su bodorka, crvenperka i babuška, pa primamu pravim shodno njima.

Potrebni sastojci:
1 kg mlevenog suvog kukuruza (prekrupe)
250 gr kukuruznog brašna
250 gr pšeničnog brašna
Mrvljeni stari hleb
1 kesica vanilinog šećera ili anisa (za aromu)
1 konzerva kukuruza šećerca (po želji)

Sve sastojke staviti u veću kantu i promešati. Vode dodavati po potrebi, zavisno koju gustinu želimo. Ostaviti oko desetak minuta da svi sastojci upiju vodu. Pre početka pecanja baciti par kugli hrane u vodu i tako na svakih pola sata da zadržimo ribu na željenom mestu.
Kada se sve ukomponuje možemo očekivati dobar ulov
Primama domaće izrade – za bodorku

Pretprošle godine sam bio mišljenja da bodorku uopšte ne treba prihranjivati, već samo nađi naizgled dobro mesto jer mi tada ciljani ribolov bodorke nije bila neka naročita nauka iz razloga što na vodi gde pecam bodorka je bila dominantna vrsta. Prošle godine sam potpuno promenio to mišljenje. Usledila je totalna najezda babuške, koja se odjednom pojavila i potisnula bodorku. Nisam imao ništa protiv babuške, ali mi je bodorka kao domaća vrsta u našim vodama bila mnogo draža.  Kroz niz eksperimenata i izlazaka, prošle godine sam napravio primamu za bodorku. Ne kažem da će od primame kompletan ulov činiti bodorke, već da će ih privući u većoj meri nego ostale riblje vrste.

Potrebni sastojci:
750 grama mlevenog suvog kukuruza (prekrupe)
250 grama kukuruznog brašna
250 grama pšeničnog brašna
250 grama prezle
250 grama kuvane pšenice
5 kesica vanilinog šećera (za aromu)
1 kozerva kukuruza šećerca


Primamu pravim za ribolov na stajaćoj vodi čija dubina varira od jedan do dva metra dubine. Ova primama  je čvrsta, kompaktna i ravnomerno se osipa, tako da je i u ribolovu hranilicom dala dobre rezultate.

Tekst i slike: Vojo Romić

Bistro!