Translate

23. април 2020.

Kašičice od leptira


Prije izvjesnog vremena za nešto u kući mi je zatrebala perla. Tada sam se sjetio da mogu iskoristiti i one koje se stavljaju na leptire za ribolov. Iskoristio sam onu sa najjeftinijeg kojeg sam kupio jer je imao lošu žicu, a i nisam nikada ni pecao na njega. Pošto je trebalo presjeći žicu da bi se došlo do perle, leptir je nakon toga bio neupotrebljiv. Ali oblik njegovog  krila mi je istog tog momenta dao ideju, tako da sam to krilo sačuvao za ubuduće.

U avgustu prošle godine, prebirajući po raznom priboru naišao sam na to krilo i pošto sam imao viška vremena odlučio sam da ga pretvorim u varalicu, tačnije u kašiku. Uzeo sam ga zajedno sa jednom ringlicom i trokukom i pravac radionica. Sve što je bilo potrebno jeste malo ispraviti zadnji kraj čekićem da bi varalica imala rad kao kašika.  Ako to ne uradimo varalica će se samo okretati oko svoje ose. I kao takva je lovna, ali promašaji ribe su vrlo česti.

Nakon ispravljanja, potrebno je bušilicom probušiti što manju rupu i što bliže kraju. Potom po potrebi na stolnoj brusilici skinuti još metala da bi se lakše stavila ringlica. Ponavljam, po potrebi. Kada se stave ringlica i trokuka, posao je gotov. Od jeftinog leptira do ultra-lajt kašičice za manje od pet minuta.

Kako to već biva, skoro sve svoje rukotvorine isprobavam istog dana kada ih napravim. Popodne toga dana sam bio na terenima na kojima najčešće ljeti pecam klena. Prve probe su se pokazale izuzetno dobre. Kašičica je imala odličan rad i prilikom tonjenja je izgledalo kao da leluja u vodi. Vrlo je lagana, ali uprkos tome se odlično zabacuje štapom težine bacanja 1-9 grama. Pored toga je i bila iznenađujuće lovna. Osamnaest klenova, šest grgeča i jedan protfiš su sasvim solidan rezultat za običan komad metala sa trokukom. Međutim, na moju žalost, varalica je ostala u ustima štuke već nakon par sati pecanja.

Gubitak me nije obeshrabrio, a efikasnost ove varalice me još više nagnala da ih napravim sebi još. U što kraćem roku sam otišao u prodavnicu u kojoj sam zadnji put kupio taj leptir i kupio ih još par po cijeni od svega 90 pfeninga (oko 50 dinara) po komadu. U tren oka sam ih pretvorio u kašičice i već narednih dana sam nastavio da ostvarujem lijepe ulove. Mahom se pecao klen, koji je udarao na skoro svim mjestima, od plitkog do dubokog. A pored njega se takođe odlično pecao grgeč, poneki rijetki protfiš i sitan bucov. Ako imate viška vremena i materijala preporučio bih vam da napravite nešto slično za predstojeću sezonu. Ulovi na sopstvene rukotvorine uvijek imaju posebnu čar.

Tekst i slike: V. R.

Bistro!



28. март 2020.

Joca wobblers - Baby Biberče


Početkom proljeća 2018. godine, iz radionice Jovana Lepenca, izašao je model voblera zvani Biberče o kome sam ranije napisao tekst na ovom blogu. Ovaj 2,7 cm dug vobler prvobitno je izlazio u pet dekora, nedugo nakon njegovog izlaska u devet, malo kasnije u jedanaest, a do ovog mometa kada ovo pišem u četrnaest dekora. Međutim, nepunih godinu dana nakon njegovog izlaska, mladi a već vrsni majstor, izbacio je novi model – Baby Biberče. Već po izlasku sam poručio jednu kompletnu turu od 11 komada, koja mi je nedugo zatim i stigla. Kako to obično kod mene biva, ove varke sam već kroz par dana testirao na vodi.

PERFORMANS: Prve probe su pokazale da varalica ima izuzetno jaku vibraciju. Zbog toga vrlo uspješno mogu da se leruju uz obalu. To je posebno dobro u uslovima slabije vidljibosti ili slabe aktivnosti klena. Varke su tonuće, a ono šta sam primjetio jeste da malo sporije tonu nego model od 2,7 cm. U par navrata kada klenovi nisu bili raspoloženi za jurnjavu za varkom, laganim tvičkanjem sam ih provocirao na napad i imao sam uspjeha u tome. Osim klena, povremeno sam dobijao grgeče i sitne bucove. Zbog njegove veličine vrlo dobro se vodi čak i na mjestima sa malom širinom i dubinom.

IZGLED: Ovaj voblerčić  ima isti oblik tijela kao i njegov „stariji brat“, s time što je u veličini od 2,2 cm. Zato se i zove Baby Biberče. Trokuka se nalazi na trbuhu, malo bliže repa mada ja lično kod varalica sa jednom trokukom preferiram da ona bude na samom kraju.

Tri nova dekora
Dekor koji se radi po porudžbi
Kako sam i napisao gore, ove varalice trenutno dolaze u četrnaest redovnih dekora, a petnaesti se radi po porudžbi. Redovni dekori su: GREEN, BLUE, BLACK, SFC, GOLDFISH, YELLOW PERCH, WHITE PERCH, BROWN TROUT, RAINBOW TROUT, HOT TIGER, FIRE TIGER, SILVER, BLACK GOLD i DARK GREEN. Dekor koji se radi po porudžbi je PINK.


Vobleri se trenutno prave od lipe, a opremljeni su trokukama VMC 9651. Kao što sam naveo, dugi su 2,2 cm, a teški su 2,5 grama. Da bi ste ih poručili obratite se direktno njegovom konstruktoru na fejsbuk profil Jovan Lepenac, a za više informacija posjetite njegovu zvaničnu stranicu Joca wobblers.

Moj generalni zaključak: odličan balans cijene i kvaliteta. Ako pecate klena na malim vodama onda vam toplo preporučujem ove voblere.

Tekst: V. R.
Slike: Jovan Lepenac i V. R.

Bistro!




25. март 2020.

Martovski klenovi


Nekoliko uzastopnih dana sredinom marta vladalo je natprosječno toplo vrijeme za ovo doba godine, pa sam stoga odlučio da pokušam varaličariti klena na meni obližnjim terenima.



Inače najčešće u varaličarenje klena idem naveče, ali pošto sam imao obaveza odlučio sam prvi dan ići oko podneva. Nakon kraće vožnje, bicikl sam ostavio u šumi u blizini rijeke i krenuo put mjesta koje sam planio obići. Stigavši ubrzo na vodu, pomislio sam da bi mogli pasti prvi klenovi ove godine. Vrijeme je bilo prijatno toplo, a voda je izgledala obećavajuće.
Prvi ovogodišnji na varalicu

Ribolov sam počeo ispod jednog starog drvenog mosta, jednog od rijetkih preostalih ovakve vrste na ovoj rječici. Kao i obično, počeo sam prvo da bacam u najdublje dijelove vira, pa sam postepeno pretraživao i ostale dijelove. Tu sam imao par trzaja za koje nisam bio siguran da li su udarci ribe ili zapinjanje voblera za dno. Premjestio sam se malo uzvodno na jednu šljunkovitu plažu sa koje sam mogao da bacam uzvodno u mirnu duboku vodu ispod strmih obala. Kroz desetak zabačaja sam imao udarac, a nedugo zatim i ribu na štapu. Konačno, mislim se u sebi. Ova riba je nažalost spala, a to i nije čudno sa obzirom da je udarila pri samom padu voblera u vodu. Po borbi bih rekao da je bio klen oko pola kilograma. Malo mi je bilo krivo jer bi mi to bila prva riba u ovoj sezoni na varalicu, ali bio sam zadovoljan jer bar znam da su aktivni.


Nastavio sam sa pretraživanjem terena idući obalom nizvodno od gorepomenutog mosta. Ovi tereni ne izgledaju nešto naročito izdašno, mada znaju dati lijepih klenova. Već na prvoj poziciji koju sam obišao samo se upisao sa jednim klenom. Doduše sitnim, no bitan je upis. Nakon ovog klena imao sam još jednog. Bili su izuzetno aktivni, ali moram primjetiti da su vrlo pipljivo napadali varalice. Dosta puta su napadali, ali se nisu kačili i isto tako su samo pratili varalicu i okretali se od nje. Nastavio sam dalje istim tempom. Imao sam mnoštvo udaraca na ovim plitkim pozicijama, ali bez ribe. Tek kada sam došao do jednog mjesta sa dubljom i mirnijom vodom sam imao nekoliko riba. U povratku sam još jednom probao na mjestu odakle sam počeo ribolov i tu sam dobio dvije ribe.

Osam riba sveukupno, uz mnoštvo udaraca. Za početak sezone dobro. Ma šta dobro? Odlično u odnosu na prošle sezone. Kroz par dana bilo je najavljivano hladno vrijeme sa sniježnim padavinama pa sam odlučio da, ako to bude moguće, izađem na vodu još koji put. Prva prilika mi se ukazala već dva dana kasnije. U ovom izlasku se nisam nešto proslavio. Svega jednog klena sam upecao uz dva-tri udarca. Ali činjenica je da nisam ni pecao na terenima gdje sam bio prije dva dana i pecao sam ujutro. Naredni dan sam odlučio da organizujem svoje obaveze i izađem na vodu pošto je bio zadnji topao dan pred naglo zahlađenje. Na vodi sam bio oko pola 4 poslijepodne, na mjestima gdje sam bio i prvi dan. Imao sam vremena pa sam obišao više pozicija nego prošli put. Obišao sam i dio rijeke uzvodno odakle sam krenuo, gdje je inače obala više zarasla, ali su tereni dublji i često daju krupne ribe. Vladalo je prijatno i sunčano vrijeme s povremenim vjetrom. Klen je tog dana uzimao između tih intervala vjetra. Čim bi malo počeo da puše, riba bi stala. Ovaj ribolov sam završio pred mrak sa sedam upecanih klenova i mnoštvom napada, kao i prije par dana. Sva upecana riba tih dana je vraćana odmah po ulovu.
Pecao sam sa ulta lakim priborom. Koristio sam štap Iron Trout Spooner, od 213 cm, težine bacanja 0.5-7 g i mašinicu Shimano Sienna 1000FE. Ovaj komplet je kupljen u inostranstvu. Što se tiče varalica, koristio sam voblere Baby Biberče od konstruktora Jovana Lepenca. Ovaj vobler od 2,2 cm ima vrlo izraženu vibraciju što je po mom mišljenju veoma važno u proljećnom varaličarenju klena. Zbog bistre vode moj prvi izbor su bili prirodni dekori Biberčeta, kao npr. GREEN, BLUE, RAINBOW TROUT...

Sve u svemu, skroman početak sezone. Ovi lijepi topli proljećni dani su završili zahlađenjem i 30+ cm snijega. Nadam se da će naredni period donijeti toplije vrijeme za nastavak sezone.

Tekst i slike: V. R.

Bistro!