Translate

13. новембар 2017.

Doba zlatnog lišća

Već u drugoj polovini oktobra počinje da se oseća dah prave jeseni, kada lišće počinje da poprima zlatnu boju i nedugo zatim da opada. I kada počinju da se osećaju ozbiljnija zahlađenja, jutra bivaju maglovita i kada udare prvi mrazevi. Skoro sav riblji fond je uveliko počeo da se povlači u zimovnike. Moja jedina lovina u ovom tmurnom nepredviljivom periodu je naravno klen, riba koja ne zna za predah.

PLOVKARENJE

Već s početkom zahlađenja počinjem mnogo više da plovkarim i samim time s upotrebom prirodnih mamaca. Riblje zimovnike na malim vodotocima nije teško locirati. Uglavnom su to duboke podlokane obale sa mirnom vodom i mirne krševite uvale. Ovaj period važi za period sitnog klena, u odnosu na zimski. Prava pozicija i pravilna prezentacija mamca igraju ključnu ulogu i svemu.

Uslovima na vodi takođe treba prilagoditi i pribor. Od štapova koristim Trabucco trometarski bolonjez i teleskopski štap od 2,8 m koji sam dobio na poklon pre par godina. Voda na kojoj pecam je relativno mala pa stoga retko koristim štapove dužine preko tri metra. Najloni debljine 0,18mm, maksimalno 0,20mm, podvezi od 0,14mm do 0,16mm dužine oko 40cm. Potrebno je i povećati udice. Za ovaj period koristim udice veličine 6 do maksimalno 10 zbog mamaca koje koristim.  Mahom korstim kruškaste plovke, nosivosti 2 do tri grama, sa crvenom antenom (kada je sunčan dan) i sa žutom (kada je maglovito).

Ovog svaštojeda kojeg je moguće upecati na skoro sve nama dostupne mamce, u jesenjim danima isključivo pecam na mamce životinjskog porekla. A to su uglavnom pileće džigorice i srca jer su mi samo oni trenutno lako dostupni, a takođe veoma često i uspešno koristim svinjsku slezenu. Sve ove mamce sečem na trakice i na udicu ih kačim kao na slici. Gliste koristim u maloj meri prvenstveno zbog sitne bele ribe koja se povremeno javlja i ometa ribolov, ali i zbog sitnog klena koji kidiše na njih kao lud. Ribu u zimovnicima tražim striktno u donjem sloju vode, i na dnu ako je moguće.

U jesenjem plovkarenju klena bitno je i istaći važnost vremenskih prilika. Što je hladnije vreme, veće su ribe. Po toplim i sunčanim jesenjim danima, veoma je aktivan sitan klen. Po nekom nepisanom pravilu riba je najaktivnija jutrom kada je najhladnije, dok je zimi skroz druga priča.

VARALIČARENJE

Sporo vođeni vobleri su uvek efikasni
Ne u onolikoj meri koilko i plovkarenje, no i jesenje varaličarenje klena može da bude jako produktivno. Klenove varaličarim na skoro istim pozicijama na kojima i pecam na plovak. Koristim voblere raznih veličina, s time da pretežno su mi u upotrebi tonući. Tonuće voblere vodim u najvećim dubinama i to što sporije. Biram voblere prirodnih, ali i drečavih dekora sa jakom vibracijom koja se oseti pri najsporijem vođenju varalice. U maloj meri koristim i plivajuće i to u situacijama kada klenovi izađu u plitke vode gdje vrebaju laku hranu. Najbolji rezultati u jesenjem varaličarenju klena se postižu u sunčanim poslepodnevnim časovima pa sve do zahlađenja pred zalazak sunca.

Koristim skoro isti onaj pribor na koji pecam tokom cele sezone. Štap Mikado Liberty Traveller od 2,1m t.b. 10-30g, a kada su mi uslovi dozvoljavali pecao sam i na svoj ultra laki D.A.M. Effzett Meth 1,8m, t.b. 1-5g. Pri varaličarenju u ovom periodu ne očekujem da se napecam klena kao u junu, julu ili avgustu. Ako se javi makar nekoliko riba to je sasvim dovoljno za ovo doba godine.

DUBINSKI RIBOLOV

Danas i ne toliko zastupljena tehnika, iako starija garda ribolovaca i dalje peca na klasične dubinke radije nego na plovak ili varalicu. Ova tehnik a u ovo doba godine odlična je za plitke zimovnike (na manjim vodama), dok na dubokim više efekta ima plovak. U uslovima blago zamućene vode zabačaji uz samu obalu, ili pak uz pojase trave ili krševe su pun pogodak.




 Mamci za ribolov dubinskim metodom koje ja koristim jesu gliste, što deblje. Pored njih, mamac koji bih izdvojio je velika bela larva koju ja nalazim u suvom đubru. Ovaj mamac mi se odlično pokazao u dubinskom ribolovu nego u ribolovu plovkom. Iako je ovo više mamac za kasni mart i rani april, daje dobre rezultate i sada.

Koristi se najprostiji sistem za dubinski ribolov. Klizno olovo (na malim vodama maksimalno do 30g), osnovni najlon 0,20mm, podvez 0,16mm dužine četrdesetak cm i udica veličine 8. A kao štap najidelanije bi bilo uzeti neki lagani varaličarac, piker štap ili pak fider.

Tekst i slike: Vojo Romić


Bistro!